tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Fıstık Ezmesi Nedir?

Fıstık Ezmesi Nedir

Fıstık ezmesi nedir? Sorusuna cevap olarak kahvaltıda yenen ve hemen hemen herkes tarafından sevilen fıstık ezmesi, hala herkesin kahvaltı masasında doğal bir yağlayıcıdır. Aynı zamanda fıstık ezmesi, her yaştan insana hitap eden lezzeti ve lezzeti ile birçok ülkede sevilen ve tüketilen doğal bir kahvaltı tatlısıdır. Yapılışı ve hazırlanması uzun süren fıstık ezmesi doğal, lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltıdır. Yapı taşı fıstık, başlı başına faydalı ve lezzetli bir kuruyemişken, fıstık ezmesinin diğer malzemeleriyle buluştuğunda daha da lezzetli ve kullanışlı bir hamur haline geliyor.

Fıstık ezmesi nedir? Sorusuna cevap olarak kahvaltı masalarında yer alan sağlık bir üründür. Fıstık ezmesi lezzetli ve sağlıklı olsa da tüketirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Birincisi, fıstık ezmesinin yapı taşları olan yer fıstığı, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilen bir kuruyemiş. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.  Yer fıstığının besin değerine ek olarak fıstık ezmesi de yağlı olduğu için fazla tüketildiğinde vücuda zarar verir. Fıstık ezmesinin birçok çeşidi vardır. Bunlar arasında örneğin; bal, çikolata, normal, şeker çeşitleri bulunuyor. Bu çeşitleri firmamızın web sitesinde bulabilirsiniz.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi nedir?  Çok merak edilir. Fıstık ezmesi, bugün tüm dünyada sevilen ve tüketilen bir kahvaltı ürünüdür. Malzemeler bu fıstık ezmesini herkes tarafından çok seviliyor. Fıstık ezmesi aşağıdaki malzemeleri içerir;

 • Kavrulmuş fıstık
 • Bal, isteğe göre kakao değiştirilebilir.
 • Şeker
 •  Fındık yağı

İsteğe göre değiştirilebilen malzemeler de üretimden üretime farklılık göstermektedir. Çoğu fıstık ezmesi, fındık yağı yerine trans yağlar kullanır. Fıstık ezmesi nedir? Sorusuna cevap olarak fıstık ezmesi, ana ürünü fıstıktan elde edilen sürülebilen bir üründürSağda zararlıdır ve bal yerine bağlayıcı olarak başka katkı maddeleri eklenir. Ama tabi ki fıstık ezmesinin içeriğinde katkısız ürünler kullanılıyor. Fıstık ezmesini bu kadar sağlıklı ve lezzetli bir ürün yapan da budur.

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Piyasada ve internette kolayca bulunabilen fıstık ezmesini artık evinizde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu yapmanın ilk yolu, oraya koyacağınız malzemeleri almaktır. Gerekli malzemeler elde edildikten sonra fıstıkların kabuklarının soyulup kavrulmasıyla fıstık ezmesi üretimine başlanır. Fıstık ezmesi nedir? Sorusuna cevap olarak sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan ve sürülebilen bir üründür.  

Kavrulmuş fıstıklar daha sonra bir blender kullanılarak toz haline getirilir. Daha sonra bir kavanoz veya kap içerisine çekilmiş fıstık, şeker ve biraz tuz ilave edilerek karıştırılır. Daha sonra fındık yağı ile birlikte diğer yağları veya dilerseniz balı ekleyip karıştırmaya devam edin. Bu karışımı macun kıvamına getirdikten sonra bir hafta oda sıcaklığında bekletin ve hazırlanan fıstık ezmesini buzdolabına koyun. Doğal malzemeler ve geleneksel yöntemlerle yapılan fıstık ezmesi lezzetli olduğu kadar sağlıklıdır.

Fıstık Ezmesinin Faydalı Özellikleri

Fıstık ezmesi nedir?  Kahvaltı sofralarından eksik olmayan doğal ve lezzetli fıstık ezmesi, içeriğindeki maddeler ve her şeyden önce doğallığı sayesinde birçok faydalı özelliği bünyesinde barındıran bir üründür. Bu faydalar insan sağlığı için iyidir. Aynı zamanda fıstık ezmesinin lezzetli tadı onu yaygın olarak tüketilen bir ürün haline getirmektedir. Fıstık ezmesinin başlıca faydaları şu şekildedir;

 • Fıstık kendi başına bir protein kaynağı olmasının yanı sıra fıstık ezmesinde de bir protein kaynağıdır. Kasları inşa etmek ve onarmak için de yararlıdır.
 • Fıstık ezmesi zararlı veya doymuş yağlar içermediği için kalp dostudur, kalp sağlığı için faydalı ve faydalıdır.
 • Ayrıca kan damarlarının sağlığına katkıda bulunur ve dolaşım sistemini düzenler.
 • İçerdiği birçok vitamin ve mineral sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.
 • Potasyum açısından oldukça zengin bir kahvaltı ürünü olan fıstık ezmesi, enerji sağlayarak birçok organa fayda sağlar.
 • Doğal yağ açısından zengin olduğu için sağlıklı yağlar için mükemmel bir depodur. Vücudun yağ ihtiyacını kendisi karşılar.
 • Fıstık Ezmesi, yüksek lif içeriği ile çoğu sporcu için vazgeçilmez bir kahvaltı ürünüdür. İştah açıcı özelliği olan
 •  Fıstık ezmesi kilo vermeye de yardımcı olur. Bu kadar çok faydası olan Fıstık ezmesi fazla tüketildiğinde de pek çok zarara neden olabilir. Yaşlı insanlar ve hamile kadınlar daha az yemelidir. Ayrıca kalp rahatsızlığı olanlar da ölçülü kullanmalıdır. Doğal yağlar içermesine rağmen yağlı bir yapıya sahiptir ve aşırı kullanım sonrasında istenmeyen etkilere neden olabilir.

Fıstık Ezmesi Fiyatları

Fıstık ezmesi nedir? Sorusuna cevap olarakkahvaltıda bolca tüketilen fıstık ezmesi çoğu kahvaltı ürününden daha ucuz bir üründür. Fıstık ezmesi fiyatları içindeki malzemelerin fiyatlarına göre değişmekle birlikte, yapılma şekline göre de fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Bu yöntemden kaynaklanan fiyat değişikliklerinin geleneksel yöntemle mi yoksa fabrika yöntemiyle mi makinelere dokunulmadan yapılmasına göre fiyat değişmektedir. Aynı zamanda fıstık ezmesi çeşitleri arasında da fiyat farkı bulunmaktadır. Örneğin; Fıstık ezmesi ile bal ve çikolata arasında fiyat farkı vardır. Kutu ağırlığına göre fiyatlandırılan ve satılan fıstık ezmesi, doğal ve ucuzdur, aynı zamanda lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltıdır.

Fıstık ezmesi nedir? Fıstık ezmesi fıstıkların hamur haline gelinceye kadar kavrulup öğütülmesiyle elde edilen bir üründür. Nispeten işlenmemiş bir gıdadır. Bahsettiğimiz bu işlem 0 fıstık ezmesi içindir. Ek olarak, birçok markanın düşük kaliteli fıstık ezmesinde bitkisel yağlar, şeker ve trans yağlar eklenmiş ürünleri vardır.  Fıstık ezmesi alırken ürün etiketini okumalı ve mümkün olduğunca 0 fıstık ezmesi ile yapılan ürünleri tercih etmelisiniz. Bazı ürünler, ilave bitkisel yağ, şeker veya trans yağ içermediği sürece tuz içerebilir. Fazla şeker veya trans yağ tüketiminin kalp hastalığı gibi birçok sağlık sorununa yol açmasının muhtemel olduğunu gösteren çalışmalar var.

Fıstık Ezmesi Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur?

100.000’den fazla katılımcıyı içeren büyük araştırmalar, yer fıstığı gibi tekli doymamış yağlardan zengin diyetlerin kilo vermeye yardımcı olabileceğini ve sağlık sorunlarını önleyebileceğini göstermiştir. Fıstık ezmesi nedir?  Sorusuna cevap olarak fıstık ezmesi kilo vermeye yardımcı olan bir üründür. Kan şekerini düşürür ve iştahı kontrol altında tutar. Fıstık ezmesindeki zengin yağlar ve proteinler tokluğu artırabilir ve açlık sancılarımızı uzatabilir. Bu sayede kilo alarak kalori alımımızı azaltabiliriz.

Yüksek nişasta içeriğine sahip özel olarak işlenmiş gıdalar kan şekerini hızla yükseltebilir. Dengesiz kan şekeri, obezite ve diyabetin önünü açar. Fıstık ezmesinin glisemik indeksi çok düşüktür. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kan şekerini yükseltir. Kan şekerini dengede tutarak yağ, protein ve lif almamızı sağlar. 2018’de yapılan bir klinik araştırma, normalde yüksek glisemik indekse sahip bir yemekle 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi yemenin, yemeğin glisemik etkisini önemli ölçüde azaltabileceğini ve kan şekeri artışlarını kontrol altında tutabileceğini buldu.

Bir yanıt yazın